Úrokové sazby: Vliv na peníze a půjčky

ÚROKOVÉ SAZBY

Jsou všude kolem nás a neustále ovlivňují naše peníze. Ač si to často plně neuvědomujeme, tak úrokové sazby ovlivňují naše přemýšlení o penězích a to jak s nimi hospodaříme. Mají vliv na naše úvěry, ať už spotřebitelské, nebo ty na bydlení, ale také na naše úspory.

Pro centrální banky jsou jedním z nástrojů tzv. monetární politiky, pomocí kterých ovlivňují ekonomiku, pro nás mají nejhmatatelnější dopad právě na sazbách úvěrů a spoření.

Monetární politika je nástrojem centrálních bank pro dosahování měnových cílů, hlavním účelem je hlídání a aktivní ovlivňování míry znehodnocení peněz v ekonomice - INFLACE

 Pochopení toho, jak úrokové sazby fungují je poměrně jednoduché a dá se ukázat na několika lidských příkladech, které si můžeme společně projít během několika minut v krátkém videu. Některé další informace jsem pak více do detailu rozebral v článku.

Vliv úrokových sazeb na naše úspory a investice

Úrokové sazby mají zásadní dopad na některé typy aktiv a investičních nástrojů, níže si rozebereme, kde jsou rizika největší a jak se před nimi chránit.

SPOŘICÍ ÚČTY jsou nástrojem, který změny sazeb poměrně dobře reflektuje, ale samozřejmě je to jako s cenami pohonných hmot, když se zlevní (v případě úrokových sazeb by šlo o zvýšení = dobrá zpráva pro nás), poměrně dlouho čekáme, než přijde první banka se zvýšením sazeb na svém spořícím účtu. Když se naopak sníží, tak sazby seškrtají téměř okamžitě i všechny banky.

NEMOVITOSTI mají také svůj vztah s úrokovými sazbami. Pokud se začnou úrokové sazby zvyšovat, tak se začne snižovat dostupnost úvěrů (včetně hypoték), což může vést ke stagnaci, či poklesu ceny. Naopak pokud sazby klesají, tak se kupujícím úvěry zlevní a jsou tak často ochotní zaplatit více.

DLUHOPISY jsou na sazbách závislé nejvíce, pokud mám dluhopis s fixním kuponem a splatností 10 let, tak každé zvýšení sazeb sníží jeho hodnotu zhruba o 10%. Důvod je prostý, pokud máme třeba český státní dluhopis se sazbou 2% a splatností 10 let a o 1% se zvednou úrokové sazby, každý, kdo bude chtít koupit 10letý státní dluhopis, si ho bude moct pořídit s úrokem 3% ročně. Když by si měl koupit můj dluhopis, bude po dobu 10 let tratit 1% ročně a tím pádem mu budu muset svůj dluhopis prodat s 10% slevou. Pokud se sazby sníží, tak můj dluhopis naopak na hodnotě získá a já vydělám. 

AKCIE vysoké sazby v dlouhodobém horizontu samozřejmě nesvědčí ani podnikům, protože jim prodraží financování nových investičních záměrů a také budou mít vliv na jejich zisky, protože jejich zákazníci budou mít menší ochotu utrácet.

Vliv úrokových sazeb na naše úvěry a půjčky

 

Úrokové sazby stanovené centrální bankou ovlivňují také naše úvěry. Když si jdeme do banky vzít úvěr, tak nám banka většinou nepůjčí svoje peníze, ale i ona si na trhu půjčí na náš úvěr. Na tomto obchodě potřebuje logicky realizovat zisk, zaplatit svoje zaměstnance, pobočku...

Na grafu můžeme vidět určitou závislost mezi úrokovou sazbou ČNB a průměrnou sazbou poskytnutých hypoték. Z grafu jsou vidět jednak právě tato závislost sazby hypoték (ale i obecně úvěrů) na sazbě vyhlašované ČNB, ale také v posledních letech výrazně se snižující marže bank (červená oblast grafu). Po aktuálním snížení sazeb ČNB je však otázkou, jak rychle budou následovat ve zlevňování hypotéky. Banky totiž dnes vnímají výrazně vyšší rizikovost úvěrů, rostoucí nezaměstnanost a ekonomiku v recesi. Díky moratoriu na splátky úvěrů mají banky na půl roku navíc poměrně výrazný výpadek cash flow.

Kam se budou vyvíjet sazby hypoték je těžké odhadnou. Pro každého klienta, který hypotéku zvažuje, by mělo být zásadní informací to, že si peníze může dneska půjčit pod úrovní inflace a tudíž bance ve výsledku dost pravděpodobně vrátí reálně méně peněz než si půjčil.

graf1

Zdroj: Vlastní tvorba, Fincentrum Hypoindex, ČNB

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.