Kdy je vhodná doba začít investovat?

Když začínáme s našimi klienty investovat, často padne stejná otázka: Je TEĎ vhodná doba na to začít s investováním? Neměli bychom počkat na propad na trhu? V dnešním článku se budeme právě tématu časování trhu věnovat. Na konkrétních datech si ukážeme, zda se čekání vyplatí a případně jak nejlépe na trh vstoupit.

Analýzy trhu

Řada lidí, kteří si spravují investice sama využívá jednu z hlavních výhod dnešní doby - dostupnost informací. Stačí chvilku hledat a najdete celou řadu analýz od kvalifikovaných odborníků, kteří Vám aktuální situaci zasadí do širšího kontextu.

Pokud tak budete dneska hledat historické paralely, zjistíte, že akciový trh se vyvíjí téměř totožně, jako v roce 1962. V článku s tímhle grafem, zdůrazňujícím 90% korelaci dnešního trhu s tím v roce 62, najdete celou řadu důvodů proč se budou trhy vyvíjet stejně a bude následovat další období prosperity a růstu. Zkrocená inflace, která umožní centrálním bankám zastavit zvyšování úrokových sazeb, rostoucí zisky firem... Všechno to dává perfektní smysl.

Navíc najdete ještě jednu historickou paralelu, co není ani tak stará a to rok 2015.

Korelace současné situace na trhu s minulostí

Korelace současné situace na trhu s minulostí

Chtělo by se říct, že máme vyřešeno a můžeme začít investovat - trhy porostou! 


Jenže když budete hledat dál, najdete taky články, které říkají trochu něco jiného. 91% korelace s rokem 2008, trhy čeká strmý pád. Růst úrokových sazeb způsobí velké problémy zadluženým technologickým firmám, které navíc přijdou o zisky protože se propadne zákaznická poptávka. Lidé začnou šetřit a nebudou utrácet tak, jako dřív. Trhu bude trvat dlouhé roky, než se z recese která přijde dokáže vzpamatovat. Podobný scénář jsme viděli nejen v roce 2008, ale také v roce 1973, kdy se po podobném vývoji akciový trh výrazně propadl.

Korelace současné situace na trhu s minulostí

Korelace současné situace na trhu s minulostí

V dnešní době totiž není složité najít si jakýkoliv druh informací. Složité je se v těch informacích vyznat a dokázat si vyhodnotit, zda jsou pro Vás relevantní.

Jinak totiž najdete přesně to co hledáte.

Chcete analýzy o tom proč trh poroste? Máte je mít.

Chcete analýzy o tom proč bude trh padat? Tady jsou.

Budou mít pravdu býci, nebo medvědi?

Budou mít pravdu býci, nebo medvědi?

Jak postupovat v praxi

Analýzy trhu by tedy zjevně neměly být tím hlavním vodítkem pro naše investiční rozhodnutí. Níže si ukážeme, jak postupujeme při začátku investování s našimi klienty. Uvedeme si 3 nejtypičtější situace, které řešíme.

Porovnáme scénář, kdy jste totálním smolařem a zainvestovali jste těsně před propadem trhů v roce 2008. Kontrastem k tomuto scénáři pak bude investor disponující křišťálovou koulí, který začal s investováním na absolutním dně trhu. Výsledky jsou přepočteny do CZK.

1) Pravidelná investice 20 000 Kč / měs

Toto je nejtypičtější pro mladé lidi po škole, kteří začali pracovat a nyní mají konečně prostor pro první opravdu významnější investice.

Pojďme se tedy podívat, jak by na tom byl ten, kdo s investováním 20 000 Kč měsíčně začal před propadem trhu v roce 2008 a porovnat si jeho výsledky s jasnovidcem, který začátek pravidelné investice odložil, přesně trefil dno trhu a skutečně se v tu chvíli odhodlal začít investovat.

Načasování pravidelné investice

Načasování pravidelné investice

Rozdíl ve výsledku pravidelné investice byl prakticky nulový. Nehrálo tedy téměř roli, jestli jste začali investovat před propadem trhu, nebo na jeho dně.

Pro investora, který propad trhu přesně trefil přinesla tato investice zhodnocení 10,6% p.a. a celkový výsledek jeho investice by byl dnes, po 14 letech, zhruba o 60 000 Kč lepší.

Investor, který byl naopak smolařem, si připsal zhodnocení 10,47% p.a. a po 14 letech ztrácel zhruba 60 000 Kč.

Z grafu tedy jasně vidíme, že pro pravidelnou investici nehrálo její načasování žádnou výraznější roli.

Pokud byste  se ale neodhodlali a s investováním nezačali, tak i když byste ani korunu z neinvestovaných peněz neutratili a poctivě jste je odkládali na spořicí účet, dneska byste měli méně než polovinu peněz oproti oběma investorům.

2) Jednorázová investice 1 000 000 Kč a pravidelně 20 000 Kč

Toto je nejtypičtější pro mladé lidi, kteří už mají několik let po škole. Žijí dlouhodobě s přebytkovým rozpočtem a tak zvládli naspořit nejen vlastní zdroje na hypotéku, ale i něco navíc.

To, že s pravidelnou investicí nedává příliš smysl vyčkávat jsme si již ukázali. Tady máme však navíc ještě proměnou ve výši 1 000 000 Kč, které investujeme jednorázově.

Pojďme se tedy podívat, jak by dopadl investor smolař a jak naopak investor s křišťálovou koulí v tomto případě.

Načasování jednorázové + pravidelné investice

Načasování jednorázové + pravidelné investice

U kombinace jednorázové a pravidelné investice vidíme, že rozdíl je větší. Jak už víme nezpůsobil ho rozdíl ve výnosu pravidelné úložky 20 000 Kč měsíčně. Rozdíl plyne z jednorázové investice 1 000 000 Kč a jejího výnosu.

V případě investora s křišťálovou koulí přinesla tahle jednorázová investice průměrný výnos 13,19% pa., což znamená že se investice zhodnotila více než na 5ti násobek.

U investora smolaře si investice 1 000 000 Kč v nejhorší možnou chvíli i tak připsala zhodnocení 8,77% p.a. a během 14 let se více než ztrojnásobila.

Vidíme, že u jednorázové investice hraje čas nákupu větší roli, než u investice pravidelné. V posledním příkladu si ukážeme blíže jak s tím pracovat. Stále však platí, že nejhůře na tom je ten, kdo svoje peníze neinvestoval.

3) Jednorázová investice 10 000 000 Kč

Typický příklad pro klienty, kteří prodají například část podílu na firmě, nebo prodali nemovitost a teď řeší co se svým majetkem udělat tak, aby jim přinášel pravidelnou rentu.

Jak už asi tušíte, tady bude rozdíl nejvýraznější a právě proto si níže ukážeme konkrétní způsoby, jak s takovou investicí pracovat, abyste nebyly pod zbytečným emočním tlakem.

Pojďme se nejprve podívat na to, jak by se dařilo našim dvěma investorům.

Načasování jednorázové investice

Načasování jednorázové investice

Na grafu je jasně patrné, že u jednorázové investice je rozdíl mezi investorem "jasnovidcem" a "smolařem" největší.

Investor s křišťálovou koulí, pokud by v propadu dokázal ukočírovat své emoce a skutečně zainvestoval, by měl dneska 52 000 000 Kč.

Oproti tomu náš "smolař" by dnes disponoval majetkem v hodnotě 33 000 000 Kč.

Na čemž bychom rádi ilustrovali 2 věci. Pro investování jednorázové částky je rozumné přemýšlet jak na trh vstoupit, protože rozdíl mezi nejlepším a nejhorším načasováním je výrazný. Zároveň se však ukazuje, že nejhorší variantou je na trh nevstoupit a čekat. Mezi všemi těmito variantami je zhruba 20 000 000 Kč rozdíl.

Právě strach z toho, zda je vhodná doba vstoupit na trh je jednou z emocí, které pomáháme našim klientům zvládat.

Když se rozhodujete sami, často hledáte analýzy trhu a různé paralely s minulostí. V dnešní době je snadné dostat se k informacím. Složité je, se pak v těchto informacích vyznat.

Pokud chcete mít čistou hlavu, klid a více času na rodinu, práci a koníčky, můžeme Vám s investováním pomoct. Hledáme pro naše klienty relevantní informace, pomáháme jim zvládat emoce a držet se jasně dané strategie a plánu.

Chci poradit, jak správně začít investovat

Kontaktní formulář

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.