Jak začít úspěšně investovat

První věc, na kterou nesmíte zapomenout, je vytvoření finanční rezervy. Je důležité mít finanční rezervu, abyste měli kam sáhnout ve chvíli nečekané situace, kdy budete muset vydat větší částku. Kdybyste finanční rezervu neměli, mohla by nastat situace, že budete muset prodávat své investice ve špatnou dobu.

Druhým krokem by mělo být definování rozumných cílů. Vždycky je důležité vědět kam jdete, protože pak je daleko pravděpodobnější, že se Vám podaří Vašich finančních cílů i reálně dosáhnout a být v investování vytrvalí, disciplinovaní a úspěšní.

Po stanovení reálných cílů a očekávání je třeba sestavit si vlastní finanční a investiční plán. To můžete zvládnout po hodinách vzdělávání buďto sami, nebo Vám s tím můžeme pomoct my.

Ve chvíli, kdy máte stanovené cíle a připravený plán, nastává otázka jaká aktiva pro dosažení Vašich cílů nejlépe využít. Volba by měla vždy záviset na Vašem rizikovém profilu, investičním horizontu, zkušenostech a potřebách.
 

Investice do nemovitostí

Vždycky bychom měli diverzifikovat rizika a nesázet vše na jednu kartu. Sice pak nikdy netrefíme jackpot, ale zároveň díky tomu minimalizujeme riziko, že o peníze přijdeme. Nemovitosti jsou u nás velice oblíbenou investicí, ale naprosto stejně to platí i pro ně.

V České republice máme hned několik rizik, ať už je to potenciální regulace nájemného, nebo možnost výrazného zvýšení zdanění, které je v ČR stále jedno z nejnižších v EU. Pokud z Vašeho plánu plyne, že máte určitou část majetku alokovat do nemovitostí, máte několik možných cest jak do nich investovat.

Buď můžete koupit fyzickou nemovitost, kterou lze financovat buď hotovostí (což je poměrně náročné na vlastní kapitál), nebo hypotékou. Tím jednak snížíte potřebný kapitál a druhak můžete výrazně zvýšit výnos. Poslední a nejméně finančně náročnou variantou je pak investice do nemovitostí prostřednictvím nemovitostních fondů.

Každá z těchto investic má svá specifika, ať už co se týče výnosů, tak i rizik. Podrobně se tématu věnuje přiložené video.

Investice do cenných papírů: Akcie a dluhopisy

Stejně jako u ostatních druhů aktiv platí že bychom měli diverzifikovat rizika a nesázet vše na jednu kartu.

Klasická finanční aktiva jsou nedílnou součástí většiny portfolií. Akcie a dluhopisy, které slouží investorům už stovky let. Obecně by se dalo říct, že akcie jsou citlivější na výsledky firem a náladu na trzích než dluhopisy. Pozor ale na zobecnění říkající, že akcie jsou rizikovější investicí než dluhopisy. Pokud například investujete do jednoho firemního dluhopisu, podstupujete pravděpodobně výrazně vyšší riziko, než pokud nakoupíte diverzifikované akciové portfolio například ve fondu.

Jak konkrétně fungují akcie a dluhopisy se můžete dozvědět v přiloženém videu, kde je na jednoduchém příběhu z praxe celá problematika srozumitelně vysvětlená. Po jeho shlédnutí už budete mít základní představu o tom z čeho plynou zisky a jaká jsou naopak rizika pro akciového a dluhopisového investora.

Jak fungují ETF a podílové fondy

Ve chvíli kdy se někoho zeptáte kam investovat, tak Vás zasype většinou hromadou pojmů: ETFka, fondy, akcie... Protože se v tom všem není úplně snadné vyznat, tak jsme připravili video, kde tyhle pojmy vysvětlujeme.

Dnes jsou hodně v módě ETF, neboli burzovně obchodované fondy, dříve se investovalo hlavně do podílových fondů. Tyhle nástroje jsou však jiné především svou konstrukcí, ne tím podle jaké strategie, případně do čeho investují. Hlavní otázkou je v dnešní době spíše to zda volit aktivně, nebo pasivně spravované portfolio.

Aktivní správa spočívá v tom, že máte na své straně portfolio manažera, kterému platíte za to, aby vybíral vhodné cenné papíry, či nemovitosti do Vašeho portfolia a snažil se tak překonat trh. Protože Vás v investování obecně portfolio manažer nijak zásadně nevzdělává a platíte ho hlavně za to, aby dobře investoval, je důležité zda si na sebe dokáže vydělat.

U pasivní správy naopak nakupujete celý trh. Nijak nezohledňujete zda Vám nějaká firma přijde podhodnocená, nebo naopak příliš drahá. Tahle strategie je levnější.

Přemýšlíte jaký způsob investováni je nejlepší pro Vás? Nechte nám na sebe kontakt a společně to probereme

Kontaktní formulář

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.