Investice v roce 2020 a výhled na rok 2021

Investice v roce 2020 a výhled na rok 2021

Když jsme začátkem roku 2020 psali komentář k investicím v roce 2019, končili jsme ho větou “Stavíme portfolia našich klientů dle zásadních vstupních parametrů - časového horizontu, odolnosti vůči kolísání trhů a vašich finančních cílů - a jsme připraveni na to, že tento rok může přijít cokoli.”

Článek můžete najít na našem blogu ZDE

Nemáme křišťálovou kouli a tak jsme netušili, co přijde a jak se trefíme. Po delší době poklidného růstu na trhy přišla recese a výrazný propad (poslední předchozí výrazný propad trhů proběhl v letech 2008/2009 za tzv. hypoteční krize). Všichni analytici se už několik let předháněli s předpověďmi, kdy přijde další krize a čím bude způsobena. Nakonec, jak už to tak bývá, přišla krize odněkud, odkud to téměř nikdo nečekal. Covid se z Asie rozšířil do Evropy a poté i do severní Ameriky. Přišly lockdowny, a až na pár sektorů totální paralýza celé ekonomiky. Téměř ze dne na den přišly o příjmy i takové byznysy, které přece “ponesou vždycky”. Jako příklad si můžeme představit zaběhnutou restauraci v centru Prahy, kam se bez rezervace 14 dní dopředu nemáte šanci dostat. Dalším příkladem jsou pak třeba investiční byty na hypotéku v centru Prahy, které mají na cestovatelských portálech ta nejlepší hodnocení. Přináší majiteli hezký zisk z krátkodobých pronájmům a bývají plné na několik týdnů dopředu. Tedy i naprosto “jisté” investice se stabilním a hezkým výnosem se staly ze dne na den ztrátové. Tato situace přirozeně zasáhla i finanční trhy. Propady byly rychlé a výrazné.

Přidaná hodnota kvalitního poradce

Svým klientům jsme postupně posílali několik informačních mailů a aktivně s nimi celou situaci komunikovali včetně našich doporučení jak se dle investičního plánu v takovou chvíli chovat. Nahráli jsme také první z našich video-komentářů.

Osvědčené moudro ve světě financí praví, že právě v krizi poznáte, jak dobrého máte investičního bankéře, či poradce. Ti špatní dělají, že neexistují a v horším případě ani klientům neberou telefony. Ti lepší se snaží situaci řešit a hasit škody, Ti nejlepší na takovou situaci své klienty připravují dopředu. Mluví s nimi na servisních schůzkách o tom, že něco takového čas od času na trzích přichází a že hlavní je v dané situaci nepanikařit, chovat se dle investičního plánu a v propadu investice nevybírat, ale slevy na trzích naopak využít a přikoupit. Právě to je mezi jinými ta největší přidaná hodnota vzdělaného a zkušeného investičního poradce. Nikoliv výběr nějakého speciálního zázračného vysoko-výnosového instrumentu, jak si někteří myslí. Pojďme se tedy podívat jak se dařilo a daří našim klientům, ukážeme si to na dvou velmi jednoduchých příkladech na konci článku.

Přidaná hodnota kvalitního poradce

Finanční trhy v roce 2020

Nejprve se podíváme na shrnutí ročních výsledků jednotlivých aktiv (zdroj Conseq). Z ročního pohledu se vlastně nic nedělo a byl to příjemný rok s lehce nadprůměrnými zisky. 

Abychom viděli co se opravdu dělo, musíme se podívat na denní graf. Níže přikládáme vývoj akciového indexu MSCI World, obsahujícího 1 500 nejvýznamnějších světových firem z rozvinutých trhů.

obrazek

Vidíme rychlý propad, který začal koncem února a pokračoval v březnu. Trh padal a nikdo v tu chvíli nevěděl, jak dlouhý pád to bude, ani kam až se trhy propadnou a jak dlouho se budou zotavovat, aby dosáhly opět původních hodnot. Klienti byli nejistí a na trzích panovala panika. Propad se zastavili 23.3.2021 kdy propad dosahoval hodnoty lehce přes 33%.

Pokud bychom v tu chvíli zainvestovali, návrat zpět na maxima by znamenal zisk 56%. Návrat byl i díky masivním státním podporám nezvykle rychlý. Již v srpnu jsme byli zpět na únorových maximech. Od té doby trh dále roste, což je vzhledem k optimistickým očekáváním a velkému množství peněz z přetrvávajících státních podpor ekonomiky přirozené.

Ze zpětného pohledu to vypadá vše logicky a jednoduše. V březnu loňského roku tu však byly opět klasické předpovědi o konci finančních trhů a světové ekonomiky. My klientům doporučovali, aby pokračovali v investování dle investičního plánu a pokud mají volné peníze, tak aby přemýšleli nad mimořádnou investicí. Také jsme v rámci rebalancování portfolia u některých klientů přesouvali peníze z konzervativnějších tříd aktiv do akciové složky jejich portfolia. Vždy ale v rámci investičního plánu a dle jejich rizikového profilu. Provedli jsme tak nákupy dle předem připravených scénářů v několika tranších, vždy při prolomení určité míry propadu trhu.

A nyní se již podíváme na slíbené příklady.

Pravidelná investice retailového investora od roku 2015

Vybírali jsme tehdy z retailově dostupných podílových fondů, klient se držel na počátku stanoveného plánu a pravidelně investoval. Nerealizovali jsme s tímto klientem žádné mimořádné investice, ani portfolio nerebalancovali. 

Z počátku dlouho nic, protože při pravidelné investici to nějakou dobu trvá, než se nakumuluje majetek, aby byl výnos z něho podstatný (Proto je dobré kombinovat pravidelnou investici s počáteční jednorázovou). Pravidelná investice má výhodu diverzifikace skrze čas - tedy nekupujeme vše v jednom okamžiku a nemusíme bát, že jsme nakoupili zrovna, když byl trh na vrcholu.

A výsledek - průměrné roční zhodnocení 7,67% p.a.

obrazek

Pravidelná investice retailového investora od roku 2015

Jak píšeme výše, s klienty jsme byli na propad připraveni, v krizi jsme s nimi komunikovali a s některým dle fin. plánů realizovali mimořádné nákupy při propadu trhů v březnu minulého roku. Zde je příklad klientky s větším portfoliem, rozložených do různých tříd aktiv. Delší dobu jsme se připravovali na výraznější propad s tím, že část portfolia v tu chvíli přesuneme z dluhopisové složky do akcií.

Když bylo v březnu jasné, že propad bude výrazný a začali jsme prorážet stanovené hranice, udělali jsem s klientkou mimořádnou investici ve 2 tranších v druhé půlce března. Vzhledem k objemu portfolia zde jde o nízkonákladové fondy a využili jsme propady k rebalancování portfolia. Díky zhodnocení této mimořádné investici se nám podařilo hezky zvýšit průměrnou výkonnost celého portfolia. Jak se dařilo této samostatné mimořádné investici v průběhu 1 roku vidíte níže.

A výsledek - roční zhodnocení 51,57%

obrazek

Chcete, abychom se postarali i o Vaše investiční portfolio? Napište nám

Kontaktní formulář