Investice v roce 2021 a výhled na rok 2022

V roce 2021 se toho na trzích dělo tolik, jako už řadu let nepamatujeme. Dorazila vysoká inflace, na kterou začínají reagovat centrální banky. V některých případech jde o plán na rychlejší ukončení expanzivní měnové politiky (kvantitativního uvolňování - tzv. tisku peněz), v jiných zemích se už šlape na brzdu pomocí restriktivní měnové politiky (zvedání úrokových sazeb)


Rok 2021 byl pro dlouhodobé investory z pohledu zisků veskrze velmi příjemný. Dařilo se jak akciím, tak i nemovitostem. Globální akciové trhy vydělali během roku 2021 zhruba 15%, ceny nemovitostí rostly v závislosti na lokalitě různým tempem. Naopak vrásky na čele musel loňský rok přidělat všem "spořilům", kteří odkládají na spořicí účty své přebytky určené i na dlouhodobé cíle (namísto, aby je investovali), případně je vkládají do fixně úročených dluhopisů (ať už formou fondu, penzijního připojištění, nebo přímým nákupem). Investice, narozdíl od spekulací, jsou dlouhodobou záležitostí, a jeden rok mnoho neznamená. Určitě máte ještě v živé paměti výraznou korekci akciového trhu, která přišla v důsledku strachu z COVid-19 v březnu 2020. Akciové trhy tehdy propadly o více než 30%. Zkušenější z Vás pamatují i nemovitostní krizi, která vrcholila v letech 2008-2009. Tehdy na rozdíl od COVidu dosáhl propad na trzích 50% a návrat na předkrizová maxima trval téměř 5 let, nikoliv 5 měsíců, jako tomu bylo v březnu roku 2020. Je důležité si připomínat, že trhy sice dlouhodobě rostou, ale může nastat i období trvající řadu let, kdy se na předchozí maxima nepodíváme. Budeme muset krotit své emoce a zůstat zainvestovaní, i když se situace na trzích nebude vyvíjet dle našich představ.


Právě proto stavíme portfolia našich klientů dle zásadních vstupních parametrů - časového horizontu, odolnosti vůči kolísání trhů a finančních cílů - a jsme připraveni na to, že tento rok může přijít cokoli. Právě proto je zásadní nastavit správné rozložení aktiv ve Vašem portfoliu a jejich procentuální váhu. Pokud v nejbližších letech chcete, nebo již z portfolia rentu čerpáte, víme, že musíme mít připraveno dost peněz v málo rizikových aktivech. Můžeme pak s klidem přečkat třeba i několik let trvající korekci na trzích, a pokud naopak investujete ještě s horizontem desítek let, nepotřebujete být tolik v konzervativních aktivech, která mohou právě s inflací prohrávat. Známe tato fakta a pravidla, a nezapomínáme, jak mohou trhy vypadat v extrémních časech. Nespekulujeme co bude příští rok, nemáme křišťálovou kouli. A nemá ji nikdo, jen někteří se snaží vzbudit ten dojem.​

Inflace v EMU

Zdroj: Conseq IM - Vývoj na finančních trzích, Prosinec 2021

Hlavním hybatelem na trzích v roce 2021 byla kromě COVid-19 po dlouhé době opět inflace. My o inflaci jako největším riziku pro dlouhodobé investory často mluvíme, ale v posledních letech na ni široká veřejnost téměř zapomněla. Lidé si prostě zvykli, že inflace je někde mezi 0-2% a mysleli, že ji nemusí řešit. Aktuální čísla z USA i Evropy ale mluví jasně, v USA atakuje inflace 7% hranici a u nás je zatím o jeden procentní bod pozadu na úrovni 6%. Je třeba zmínit, že do naší inflace se ještě nestihl propsat rapidní růst cen energií a tak se může stát, že v příštím roce se podíváme ještě výš.

Protože takto vysoká inflace není pro ekonomiku přínosná začínají na scénu vstupovat centrální banky, jejichž úlohou je inflaci zkrotit. Inflace je definována jako převis poptávky nad nabídkou, lidé a firmy chtějí nakupovat víc zboží, než ho jsou firmy schopné vyrobit a tak mohou výrobci své zboží zdražit. Přirozeným krotitelem inflace jsou úrokové sazby. Ve chvíli, kdy se zdraží úvěry a zvýhodní spoření (rostou úroky na spořicích účtech), začneme méně utrácet a více spořit, což způsobí ochlazení poptávky a následně i snížení inflace. FED a ECB přichází s rychlejším ukončováním expanzivní měnové politiky (ukončují programy kvantitativního uvolňování - tzv. tisk peněz) a FED již naznačil, že počítá v příštím roce i s restriktivní politikou (zvyšování sazeb). U nás doma v České republice je ČNB výrazně akčnější a rozhodla se nekompromisně začít zvedat úrokové sazby, s čímž bude pravděpodobně pokračovat minimálně i první polovinu roku 2022.

Výrazný růst sazeb a inflace může být v krátkodobém horizontu špatný v podstatě pro všechny druhy aktiv, což popisujeme v přiloženém videu a na následujících řádcích.

Spořicí účty se díky růstu úroků začínají jevit zajímavěji, ale reálné zhodnocení Vašich peněz se propadá do výrazně většího záporu než tomu bylo před rokem s nižšími úroky.

Fixně úročené dluhopisy jsou v ještě horší situaci, protože každé zvednutí sazeb přímo úměrně snižuje hodnotu těchto dluhopisů. Jedinou výjimkou z tohoto pravidla tvoří dluhopisy s variabilním výnosem (například tzv. proti-inflační dluhopisy).

Akcie a nemovitosti, tady není až tak tragickou zprávou vysoká inflace, ale právě následný růst úrokových sazeb. Jak firmy, tak i nemovitosti, se totiž často financují z cizích zdrojů (úvěrem). 

Ve chvíli kdy cena těchto zdrojů jde díky růstu sazeb nahoru,  tak se výrazně sníží výnosnost firem, případně nemovitostí, které jsou financované úvěrem. Pokud máme úvěr 5 milionů Kč (ať už na podnikání, nebo nemovitosti) a měli jsme ho za úrok 2% p.a., ročně jsme na úrocích zaplatili 100 000 Kč. Ve chvíli kdy se nám sazba na úvěru zvedne ze 2% na 5%, na úrocích ročně zaplatíme 250 000 Kč. Důsledkem toho může být pro firmu výrazné snížení zisků, pro investora do nemovitostí výrazně záporné cash-flow a mnohdy i záporný výnos.

Pro plno rodin to pak může znamenat nutný přesun do menšího, protože už nebudou mít na splácení hypotéky, pokud s takovou situací nepočítali a nepřipravili se na ni. Pro ty, co ještě nemají vlástní bydlení a plánovali ho, to může znamenat, že aktuálně nebudou mít dostatečnou bonitu pro získání hypotéky. Budou tak muset nákup vlastního bydlení odsunout a jít do pronájmu. Dá se tedy očekávat zvýšení poptávky po nájemním bydlení na úkor koupě bydlení vlastního. To by mohlo zvýšit ceny nájemního bydlení a zmírnit (případně i zabrzdit) růst cen nemovitostí. Ovšem, jako vždy, zásadní roli bude u nemovistosti hrát lokalita.

Do výše popsaného si zasaďte zatím stále neporažený COVid-19, který si čas od času přijde s nějakou novou mutací a uvidíte před sebou rozbouřené moře, kterým nebude vůbec snadné proplout. Pro mnohé na malých loďkách, bez zkušeného kapitána, se může stát tahle bouře osudnou a může je stát velkou část jejich majetku a úspor. Právě proto je důležité diverzifikovat a mít někoho, kdo Vám pomůže v těžkých dobách se zvládáním emocí a zachováním klidu u strategických investičních rozhodnutích.

Děkujeme Vám za důvěru a budeme se těšit na další spolupráci při budování a ochraně Vašeho majetku.

Chci zjistit, jak byste mi mohli pomoci

Kontaktní formulář

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.