Investice do nemovitostí: Praktické rady

Pokud Vám z Vašeho investičního plánu plyne, že byste měli část peněz investovat do nemovitostí, máte několik možností jak to udělat.

Můžete nemovitost koupit fyzicky za hotovost, nebo můžete pořídit nemovitost na hypotéku. V prvním případě budete mít dlouhodobě nižší výnos, budete potřebovat vyšší kapitál a díky tomu budete moct svoje portfolio hůře diverzifikovat.

Pokud se rozhodnete nemovitost financovat hypotékou, budete mít díky pákovému efektu výrazně lepší zhodnocení a zisky. To s sebou samozřejmě také nese vyšší potenciální ztrátu v případě poklesu cen nemovitostí. Zároveň můžete lépe diverzifikovat rizika, můžete pořídit více nemovitostí.

Třetí oblíbenou alternativou je investice formou nemovitostního fondu, fondy jsou z pohledu potřebného kapitálu i procesu jejich nákupu tou nejsnazší variantou pro celou řadu investorů. Ve videu se můžete seznámit s praktickými radami a příklady, včetně tipů jak vyjednat lepší cenu u nemovitosti, kterou kupujete.

Více informací o těchto možnostech pro Vás máme v přiloženém videu.

Nemovitostní fondy

Nemovitostní fondy jsou v módě. Ještě, aby ne. Českým konzervativním investorům přinesly alternativu k dluhopisovým fondům, které v době nízkých sazeb dlouhodobě spíš prodělávali, než aby přinesly nějaký výnos.

Nemovitostní fondy oproti tomu nesou stabilní zhodnocení 3-6%, dle toho jaký fond vyberete. Právě tenhle výnos v kombinaci s minimálními výkyvy hodnoty přiměly v posledních letech celou řadu čechů vložit své úspory právě sem.

Pozitiva nemovitostních fondů se dozvíte všude, ale o rizicích spojených s touhle investicí se už tolik nemluví. Právě proto jsme se rozhodli ve videu podívat i na rizika, která Vám v nemovitostním fondu hrozí.

Jak se stanovuje hodnota podílového listu a nemovitostí v portfoliu fondu? Co se stane, pokud nastane propad na realitním trhu? Četli jste statut Vašeho fondu a víte jak dlouho může trvat výběr, když Vám ho správce fondu zakáže? Je vždycky důležité znát nejen všechna pro, ale taky všechna rizika spojená s investicí.

Fyzická koupě nemovitosti

Pokud máte dostatečný kapitál a radši byste šli cestou koupě fyzické nemovitosti a následného pronájmu, máte dvě možnosti.

Koupě bytu na hypotéku je při rozumně nízkých sazbách nejefektivnějším a nejvýnosnějším způsobem. Díky pákovému efektu můžete docílit vyššího zhodnocení, zároveň ale hypotéka taky vyžaduje poctivou přípravu. Na co byste se měli připravit, pokud chcete financovat nemovitost hypotékou a jaké podklady je třeba dodat?

Celým procesem Vás provede naše video, kde popisujeme největší úskalí a jednotlivé kroky, tak jak Vás čekají v praxi.

Koupě nemovitosti za hotové pak může být optimálním řešením pro někoho s investičním majetkem v řádech desítek milionů korun, který necílí primárně na růst hodnoty nemovitosti, ale jde mu o diverzifikaci a minimum starostí. Pak můžete byt pronajmout třeba i specializovaným firmám, které Vám garantují nájem a Váš byt dál podnajímají. Pro Vás je to daleko méně starostí a ušetřený čas, který samozřejmě ukousne část z Vašeho potenciálního výnosu, ten však často není u těchto investorů tím hlavním.

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.