Investice v roce 2019 a výhled na rok 2020

Minulý rok byl pro investory velmi příjemný, dařilo se všem druhům aktiv - akciovému, dluhopisovému, nemovitostnímu i peněžnímu trhu. Ti, kteří měli ve svém portfoliu globální akciové fondy připsali za loňský rok mnohdy téměř 30%. Investice, narozdíl od spekulací, jsou dlouhodobou záležitostí a jeden rok mnoho neznamená. Většina fondů nyní ráda ukazuje historii za posledních 3, 5 nebo 10 let a všichni tak rádi zapomínají na rok 2008, kdy byla na trzích recese a akcie padaly i o 50 a více procent.

Připojujeme tabulku (zdroj: Amundi Asset Management - Trhy a Fondy v kostce 2019/12), kde je hezky shrnuta výkonost různých druhů aktiv za posledních 12 let. Ukazuje přesně to, o čem se s klienty bavíme na schůzkách. Každé aktivum se chová jinak, má jinak velké kolísání a úměrně k tomu i jiný průměrný roční výnos. Peněžní trh sotva pokrývá inflaci, ale kolísavost má minimální. Na druhé straně akciové trhy nesou průměrný roční výnos 6-10%, ale umí v jednom roce udělat prakticky cokoliv mezi -60% a + 80%.

Rozložení aktiv ve Vašem portfoliu a jejich váha je proto zásadní pro úspěšný výsledek investování a právě proto jsme tu pro Vás my. Známe tato fakta a pravidla a ani po 10 letech konjunktury a hospodářského růstu nezapomínáme, jak trhy vypadaly v roce 2008. Nespekulujeme co bude příští rok, nemáme křišťálovou kouli. A nemá ji nikdo, jen někteří se snaží vzbudit ten dojem. 

Stavíme portfolia našich klientů dle zásadních vstupních parametrů - časového horizontu, odolnosti vůči kolísání trhů a vašich finančních cílů - a jsme připraveni na to, že tento rok může přijít cokoli.Chcete mít také portfolio odolné proti maximu možných rizik? Napište nám.

Kontaktní formulář