Inflace: Rizika a vliv na naše peníze

INFLACE

Proč bychom se o ni měli zajímat? Jak se inflace měří a jakým způsobem ovlivňuje naše peníze? 

Inflace je hlavním nepřítelem všech dlouhodobých investorů a tím pádem i našich klientů. Pokud máme jakékoliv dlouhodobější cíle, tak bychom se měli zajímat o to, jak inflaci dlouhodobě porážet, protože jinak budeme neustále přicházet o svoje peníze a naše cíle se nám budou vzdalovat.

Často vnímáme inflaci meziročně a poměrně zásadně tak podceňujeme její dlouhodobý vliv na naše peníze. Máte představu o kolik ztratili naše peníze na hodnotě nejen za loňský rok (v roce 2019 byla v ČR inflace 2,8%), ale za posledních 20 nebo dokonce 30 let? Odpověď se společně s dalšími základními informacemi o inflaci dozvíte během pár minut v krátkém videu. Některé další informace jsem pak více do detailu rozebral v článku.

 

Historický vývoj inflace, s čím je třeba počítat?

 

Dlouhodobý průměr inflace v USA za předchozích zhruba 100 let byl lehce nad úrovní 3% ročně. Na grafu však vidíme, že inflace rozhodně nelikvidovala úspory všech Američanů tempem 3% každý rok. Byla období, kdy se inflace pohybovala kolem 2%, tak jak to známe z posledních let u nás, ale také byla celá desetiletí, kdy byla inflace v průměru nad úrovní 5% ročně.

Proto je potřeba mít své investiční portfolio, nad kterým přemýšlíme v horizontu desítek let, připravené na všechna období. Často děláme tu chybu, že vycházíme jen z dat, která máme v živé paměti, ale na vzdálenější minulost máme tendenci zapomínat. Může se stát, že příští desetiletí bude opět inflace vyšší, než jsme byly aktuálně zvyklí. Důvodů je proto hned několik, ať už jde o tištění nových peněz centrálními bankami, nebo rostoucí státní dluhy. Často je pro stát nejsnazší cesta jak se dluhu zbavit, nechat inflaci, aby ho znehodnotila.​

Průměrná roční inflace v jednotlivých dekádách (USA)

Průměrná roční inflace v jednotlivých dekádách (USA)

Zdroj: http://inflationdata.com/

Jak by období 5% inflace ovlivnilo naše úspory?

Vliv 5 % inflace na naše úspory po dobu 10 let

Vliv 5% inflace na naše úspory po dobu 10 let

Zdroj: Jan Steininger

 

Na grafu vedle se můžete podívat, jaký vliv na Vaše úspory (ale případně také právě na státní dluhy) by mělo právě období deseti let s průměrnou inflací 5% ročně. Vaše úspory by v takovém období ztratily více než 40% ze svojí reálné hodnoty.

Spořicí nástroje s inflací typicky dlouhodobě prohrávají, o moc lépe na tom nejsou ani dluhopisy. Naopak aktiva, která Vás před inflací dokáží poměrně dobře chránit, jsou akcie (podíly ve firmách) a nemovitosti. Důvody jsou poměrně snadno pochopitelné. Pokud bude inflace 10%, vše se v průměru zdraží o 10%. Vy jako firma tak budete svoje výrobky prodávat o 10% dráž. Vaše mzdové náklady se o 10% zvýší atd., což ve výsledku povede také k obdobnému růstu cen Vašich akcií. A prakticky stejně tomu je i u nemovitostí.

Pokud chcete pomoci s ochranou Vašeho majetku, můžete se na nás obrátit.

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.