Inflace: Jak chránit svůj majetek

Inflace výrazně roste! Proč bychom se o ni měli zajímat? Jak se inflace měří a jakým způsobem ovlivňuje naše peníze a investice? 

Inflace je hlavním nepřítelem všech dlouhodobých investorů a tím pádem i našich klientů. Pokud máme jakékoliv dlouhodobější cíle, tak bychom se měli zajímat o to, jak inflaci dlouhodobě porážet, protože jinak budeme neustále přicházet o svoje peníze a naše cíle se nám budou vzdalovat.

Často vnímáme inflaci meziročně a poměrně zásadně tak podceňujeme její dlouhodobý vliv na naše peníze. Máte představu o kolik ztratili naše peníze na hodnotě nejen za loňský rok (v roce 2021 byla v ČR inflace 6,6%, pro rok 2022 očekáváme 17%), ale za posledních 20, nebo dokonce 30 let? Odpověď se společně s dalšími základními informacemi o inflaci dozvíte během pár minut v krátkém videu. Některé další informace jsem pak více do detailu rozebral v článku.


Historický vývoj inflace, s čím je třeba počítat?

Dlouhodobý průměr inflace v USA za předchozích zhruba 100 let byl lehce nad úrovní 3% ročně. Na grafu však vidíme, že inflace rozhodně nelikvidovala úspory všech Američanů tempem 3% každý rok. Byla období, kdy se inflace pohybovala kolem 2%, tak jak to známe z posledních let, ale také byla celá desetiletí, kdy byla inflace v průměru nad úrovní 5% ročně.

Průměrná roční inflace v jednotlivých dekádách (USA)

Průměrná roční inflace v jednotlivých dekádách (USA)

Proto je potřeba mít své investiční portfolio, nad kterým přemýšlíme v horizontu desítek let, připravené na všechna období a různé scénáře budoucnosti. Často děláme tu chybu, že vycházíme jen z dat, která máme v živé paměti, ale na vzdálenější minulost máme tendenci zapomínat. Může se stát, že příští desetiletí bude opět inflace vyšší, než jsme byly zvyklí. Důvodů je proto hned několik, ať už jde o tištění nových peněz centrálními bankami, rostoucí státní dluhy, nebo současnou ruskou agresi na Ukrajině, která zdražuje komodity. Často je pro státy nejsnazší cesta, jak se dluhu zbavit nechat inflaci, aby ho znehodnotila.​ Protože úsporná opatření nejsou příliš populární.


Na grafu vedle se můžete podívat, jaký vliv na Vaše úspory (ale případně také právě na státní dluhy) by mělo právě období deseti let s průměrnou inflací 5% ročně.

Vliv 5 % inflace na naše úspory po dobu 10 let

Vliv 5 % inflace na naše úspory po dobu 10 let

Vaše úspory by v takovém období ztratily víc než 40% ze svojí reálné hodnoty. Pokud byste měli na začátku milion korun o 10 let později byste si za něj reálně koupili o 40% méně. Na druhou stranu pozitivní zpráva by to byla nejen pro státní dluhy, ale i pro dluhy Vaše. Pokud inflace zapříčiní i růst sazeb, bude to znamenat, že ve fixaci si za svoje dluhy na úrocích připlatíte. V takovém období je vždycky fajn zjistit, že máte dlouhou fixaci a nemusíte tak úvěr refinancovat. Pokud nemáte jen dluhy, ale také jste zvládli naakumulovat nějaký majetek, může pro Vás být takové období poměrně stresující.​

V takové době je důležité mít správně nastavený investiční plán a vědět že Vaše portfolio je i na taková období připravené. Pokud plán nemáte a nejste si jistí co pro Vás vysoká inflace přinese, ozvěte se nám a společně se na to podíváme.

Chci finanční plán, který mi pomůže ochránit můj majetek

Kontaktní formulář

Kam investovat v době vysoké inflace

Spořicí nástroje s inflací typicky dlouhodobě prohrávají, peníze na běžném, či spořícím účtu nejsou tím správným řešením. O moc lépe na tom nejsou ani dluhopisy, pokud navíc přistoupí centrální banky ke zvyšování úrokových sazeb budou na tom fixní dluhopisy ještě hůř. 

Naopak aktiva, která Vás před inflací dokáží poměrně dobře chránit, jsou dlouhodobě akcie (podíly ve firmách) a nemovitosti. Důvody jsou poměrně snadno pochopitelné. Pokud bude inflace 10%, vše se v průměru zdraží o 10%. Vy jako firma tak budete svoje výrobky prodávat o 10% dráž. Vaše mzdové náklady se o 10% zvýší atd., což ve výsledku povede také k obdobnému růstu Vašich čísel a následně i cen Vašich akcií. A prakticky stejně tomu je i u nemovitostí.

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.