Finanční aktuality - podzim 2022

Co přineslo léto roku 2022?

Přestala prudce růst meziroční inflace, zastavila se lehce nad 17%, ale zatím neklesá. Výhled ČNB říká, že na pokles si budeme muset počkat do roku 2023 s tím, že ještě uvidíme, co přinese období podzim/zima v souvislosti s cenami energií.

Vývoj meziroční inflace

Vývoj meziroční inflace

Zdroj: Zdroj: Kurzy.cz

Přestaly růst sazby vyhlašované ČNB, 2T Repo sazba se (zatím) zastavila na 7%. Nový guvernér ČNB, Aleš Michl, je odpůrcem dalšího zvyšování sazeb, ale dle jeho posledního vyjádření, pokud by nezačala inflace klesat, nebo by ještě rostla, tak ČNB k dalšímu zvyšování bude muset přistoupit.

 

Akciové trhy po prázdninovém růstu zamířily opět dolů a dosáhly nových ročních minim, což investorům přináší opět příjemnou nákupní příležitost!

Ceny nemovitostí přestaly růst a někde už i klesají. Zabrzdil se jejich prodej (roste počet nabídek na realitních serverech - na sreality již skoro 90 tis.). Díky tomu, že se snižuje dostupnost vlastnického bydlení začaly zároveň stoupat ceny bydlení nájemního.

A co to všechno znamená pro Vás a Vaše peníze?


1) Spoření a Investice

Zde stále platí to, co jsme psali v jarním souhrnu ZDE. Po určité korekci (směrem nahoru) nastal v září na trzích propad a jsme opět minus 20-25% od vrcholů, někde dokonce došlo k překonání minim z počátku léta. Kdo tehdy nestihl mimořádnou investici, má dnes volné prostředky a zvažuje ji, má opět šanci nakoupit v solidní slevě (vždy však v souladu s plánem, žádné impulzívní "hurá akce"):

S našimi platícími klienty, jsme již realizovali první tranši mimořádných investic v průběhu března při poklesu trhů o 10-15 % od maxim z konce roku 2021. Aktuálně jsme na úrovni poklesu o 20-25 %, což dle naší strategie znamená druhou tranši mimořádných investic. K investování neodmyslitelně patří i volatilita (kolísání hodnoty investic) a s ní spojené emoce, proto si můžete v našem videu připomenout, jak s emocemi v investování pracovat a jak si správně nastavit svá očekávání.

 

 

Samozřejmě nevíme, zda trh klesne o dalších 10, nebo i 20 %. V portfoliích klientů s takovými scénáři pracujeme a počítáme s tím, že mohou nastat.

Na trzích se pravidelně střídají období růstu a období kdy trhy klesají. Býčí trh, kdy akcie rostou trvá typicky výrazně delší dobu než období poklesu (medvědí trh). Dnes pozorujeme jeden z medvědích trhů, který bude pravděpodobně dříve, či později vystřídán opět obdobím ekonomické prosperity a růstu. Na tomto grafu chceme ilustrovat, že pro očekávané budoucí výnosy akcií je aktuální situace kdy nakupujeme levněji spíše pozitivním signálem.

Výkonnost investic po propadu

Výkonnost investic po propadu

Pokud aktuálně máte na běžných a spořicích účtech více peněz, než je potřebná rezerva, případně více než potřebujete na Vaše krátkodobé cíle, neváhejte se nám ozvat. Probereme, jaké konkrétní kroky dává v současné situaci a přímo ve Vašem případě smysl udělat.

Chci poradit, jak ochránit svoje peníze před inflací

Kontaktní formulář

Největší chybou investorů je často to, že čekají, až bude ta správná doba s investováním začít, ale reálně s investováním nezačnou. O tom, kdy je vhodná doba začít svoje peníze investovat jsme pro Vás připravili krátké video.

Typické rozdělení peněz v investičním portfoliu je na krátkodobé rezervy (ztrácející vůči inflaci), střednědobé cíle (tam se snažíme inflaci pokrýt) a dlouhodobé cíle (kde je cíl inflaci překonávat a reálně tak bohatnout). Samozřejmě to platí dlouhodobě a v průměru, nikoliv pro každý jeden rok investičního horizontu.


Krátkodobé cíle a rezervy - Spořící účty ( aktuálně cca 5-6% p.a.), případně repofondy (aktuálně cca 6-6,5% p.a.)


Střednědobé cíle - Termínované účty s fixovanou sazbou (kolem 5-6% p.a., na 1-5 let), případně u horizontu kolem 5 let lze zvážit dluhopisové a nemovitostní fondy - viz konzervativní investiční portfolio níže.

Opakovaně zde upozorňujeme: Na různé korporátní dluhopisy s "úžasným garantovaným zhodnocením". Opět je jejich nabídek na trzích spousta a riziko nesplacení půjčené jistiny je u některých obrovské!

Dlouhodobé cíle - Investice

K tomu slouží investiční portfolia, která využívají i akciovou složku. Níže se můžete podívat na naše modelová portfolia, samozřejmě je vždy potřeba určit vhodnost dané investice z pohledu finančního plánu a přiměřenosti pro klienta s ohledem na jeho investiční profil.

Naše modelová portfolia si můžete prohlédnout ZDE.

Srovnání našich modelových portfolií

Srovnání našich modelových portfolií

2) Úvěry a hypotéky

U úrokových sazeb hypoték došlo k zastavení růstu a dokonce v srpnu sazby lehce poklesly a pohybujeme se kolem 6% p.a. Některé nabídkové sazby se pro určité fixace dostaly až na úroveň 5,5%.

Sazby hypoték se totiž neváží přímo na 2T reposazbu vyhlašovanou ČNB, ale odvíjí se od hodnoty dlouhodobějších zdrojů. Například 5letá fixace vychází z ceny 5letých zdrojů na trhu.

A tam samozřejmě hraje roli očekávání a spekulace na budoucí vývoj sazeb. Od maxim v půlce června došlo k poklesu ceny 5-letých peněz za léto o téměř 2 procentní body, následné korekci a nyní trh vyčkává kolem hodnoty 5,4% p.a. Proto došlo k opatrnému zlevnění u hypoték, ale na optimismus je ještě brzy, budoucí pohyb je nejistý a bude záležet na vývoji inflace a sazeb vyhlašovaných ČNB.

Vývoj ceny 5-letých zdrojů

Vývoj ceny 5-letých zdrojů

Stále tak jsme v situaci, kdy si lidé plánované vlastní bydlení často nemohou dovolit a klesá poptávka po nemovitostech. Výrazně roste počet nabízených nemovitostí, protože chybí kupci. To vede k zastavení růstu cen a někde i k jejich poklesu. Zároveň se  zvyšuje poptávka po nájemním bydlení a tedy rostou i ceny nájmů.

3) Pojištění

Aktuální situace se promítá zejména do pojištění nemovitostí, ale už i do pojistných částek životního a úrazového pojištění.

Jak jsme již zmínili minule, ceny nemovitostí výrazně rostly, což způsobilo, že řada lidí má své nemovitosti podpojištěné. Obecně se doporučovalo aktualizovat pojistnou smlouvu po 3-5 letech a navýšit pojistné částky, aby nedocházelo k podpojištění. Nyní bývá běžné 25-30% podpojištění už u smluv starších 2 let. V případě škody Vám pak hrozí podstatná ztráta majetku, což ukazuje tabulka pojistného plnění níže.

Zároveň pokud byly počítány pojistné částky životního nebo úrazového pojištění tak, aby člověku zajišťovali propad životní úrovně při dlouhodobé nemoci, úrazu, nebo úmrtí živitele, a klientovi za tu dobu nenarostly značně úspory a investiční majetek, tak mohou být nastavené částky nedostatečné. Neboli částky zůstaly stejné (nebo klesly), ale potřeba kompenzace vzrostla vzhledem k inflačnímu růstu. Je vhodné se proto zamyslet nad pojistnými částkami zejména pro případ invalidity a úmrtí, případné změny pojistných smluv je ale třeba dělat až po důkladném zvážení všech dopadů a s nejvyšší opatrností.

Podpojištění a pojistné plnění v případě totální škody

Podpojištění a pojistné plnění v případě totální škody

Nyní s našimi platícími klienty aktualizuje někdy i dvouleté smlouvy pojištění nemovitostí, protože tolerance odchylky pojistné částky pojišťoven je většinou jen 10 % a tam už se po 2 letech trvání smlouvy často nevejdeme i pokud původní pojistná částka byla nastavena s rezervou o něco výše. O tomto tématu jsme mluvili také ve videu, kde jednotlivé principy vysvětlujeme.

Pokud chcete zkontrolovat aktuálnost nastavení Vaší pojistné smlouvy, ozvěte se nám. Náš pojišťovací specialista s Vámi probere, zda je smlouva nastavená správně. Pokud to bude potřeba, smlouvu přepočítáme dle aktuální situace a vyřešíme za Vás veškerou potřebnou administrativu.

Chci zkontrolovat, jestli mám správně nastavenou svoji smlouvu

Kontaktní formulář