Finanční aktuality - léto 2022

Jak pravděpodobně všichni sledujete, letošní jaro se neslo v duchu vysoké inflace, která aktuálně vystoupala k 16 %. Česká národní banka očekává, že by měla inflace nyní dosahovat svých maxim, na podzim by měla začít klesat a za rok by se měla pohybovat na 3-6 %. Prognózy poslední dobou moc nevycházejí, navíc může přijít řada nečekaných událostí a může nastat úplně jiný scénář.

Hlavním úkolem centrální banky je udržovat cenovou stabilitu. Proto ČNB na aktuální situaci reaguje zvyšování úrokových sazeb, kterým se snaží bojovat proti vysoké inflaci. Aktuální sazba ČNB je 5,75 % a před změnou guvernéra je v plánu ještě jedno (asi poslední) zvýšení. Proč mají úrokové sazby a jejich výše dopad na inflaci jsme si vysvětlili ve videu.​

1) Spoření a Investice

Zásadní otázka pro všechny dlouhodobé investory je stále stejná. Jak ochránit svoje úspory před inflací?

I když úrokové sazby spořících účtů jsou dnes kolem 4-5 %, při meziroční inflaci 16 % je ztráta kupní síly peněz i tak extrémně bolestivá. 

Z 1 000 000 Kč budete mít za rok nominálně 1 040 000 Kč (o 4 % více), reálná kupní síla těchto peněz bude však zhruba 875 000 Kč, což znamená Vaši reálnou ztrátu 125 000 Kč (-12,5 %). Pokud by taková situace trvala delší dobu, ztráta se bude kumulovat. Spořicí účty nepokryly inflaci ani v minulosti. Při inflaci 2 % a úroku spořícího účtu 1 % to ale pro naše peníze nebylo tak zásadní. 

Typické rozdělení peněz v investičním portfoliu je na krátkodobé rezervy (ztrácející vůči inflaci), střednědobé cíle (tam se snažíme inflaci pokrýt) a dlouhodobé cíle (kde je cíl inflaci překonávat). Samozřejmě to platí dlouhodobě a v průměru, nikoliv pro každý jeden rok investičního horizontu.

Jak vidíme z grafu, inflaci historicky nejspolehlivěji poráží akcie. V portfoliích našich klientů je využíváme zejména pro dlouhodobé cíle.

Reálné zhodnocení aktiv v horizontu 200let

Reálné zhodnocení aktiv v horizontu 200let

Na akciovém trhu se po 2 letech opět objevila zajímavá nákupní příležitost, daná převážně zvyšováním úrokových sazeb a válečným konfliktem na Ukrajině. Jak již většina z Vás ví, propad na trzích je příležitostí k nákupu levnějších akcií do Vašeho portfolia. Samozřejmě dle finančního plánu a pokud Vám to finanční možnosti aktuálně dovolují. To znamená, že máte více peněz, než potřebujete na finanční rezervu a krátkodobé cíle.

S našimi platícími klienty, jsme již realizovali první tranši mimořádných investic v průběhu března při poklesu trhů o 10-15 % od maxim z konce roku 2021. Aktuálně jsem na úrovni poklesu o 20-25 %, což dle naší strategie znamená druhou tranši mimořádných investic. K investování neodmyslitelně patří i volatilita a s ní spojené emoce, proto si můžete v našem videu připomenout, jak s emocemi v investování pracovat a jak si správně nastavit svá očekávání.

Samozřejmě nevíme, zda trh klesne o dalších 10, nebo i 20 %. V portfoliích klientů s takovými scénáři pracujeme a počítáme s tím, že mohou nastat. Historická data však ukazují, že po poklesu o 15 %, případně více, který na trzích aktuálně pozorujeme, akcie v následujících 12 měsících přinesly často poměrně zajímavé zisky. Samozřejmě do akciové složky portfolia neinvestujeme peníze s horizontem 1 roku. Na těchto datech chceme ilustrovat, že pro očekávané budoucí výnosy akcií je aktuální situace spíše pozitivním signálem.

Výkonnost investic po propadu

Výkonnost investic po propadu

Dle dat agentury Morningstar, nabízí dnes akciové trhy zajímavou příležitost, jelikož jsou akcie o zhruba 20% podhodnocené. Zároveň je třeba myslet na to, že akcie s sebou přináší jistotu kolísání a jejich výnosy nejsou nikdy konstantní.

Aktuální nad/pod hodnocení akciového trhu

Aktuální nad/pod hodnocení akciového trhu

Pokud aktuálně máte na běžných a spořicích účtech více peněz, než je potřebná rezerva, případně více než potřebujete na Vaše krátkodobé cíle, neváhejte se nám ozvat. Probereme jaké konkrétní kroky dává v současné situaci ve Vašem konkrétním případě smysl udělat.

Chci poradit, jak ochránit svoje peníze před inflací

Kontaktní formulář

2) Úvěry a hypotéky

Růst úrokových sazeb zdražuje veškeré úvěry, na zvyšování 2T repo sazby ČNB obratem reagují komerční banky zvyšováním sazeb na úvěrech. 

U hypoték sjednaných za nízkou sazby kolem 2 % p.a. může nastat problém při končící fixaci. S většinou klientů, kde to bylo možné, jsme vyřešili refixaci u jejich banky dopředu. Pokud Vás to čeká v následujících letech, je dobré si spočítat, jak by to vypadalo při různých sazbách a připravit se na to. Ti, co mají konec fixace až za rok, mohou doufat, že se naplní prognóza ČNB a sazby budou tou dobou o něco nižší, ale vyjít to taky nemusí. Pokud byste věděli, že může nastat problém se splácením při aktuálních sazbách, je dobré to řešit s předstihem a hledat možná řešení.

Ještě hlouběji do peněženek mají klienti, kteří si teď nemovitost kupují a využívají hypotečního úvěru. Jednak jsou vysoké úrokové sazby a zároveň za poslední roky došlo k výraznému nárůstu cen nemovitostí a stavebních materiálů. Za 5 let vzrostly ceny nemovitostí až o 100 % (záleží na typu a lokalitě). Vlivem růstu cen a vyšších sazeb je nyní splátka hypotéky na stejnou nemovitost klidně 3, až 4 -násobná oproti tomu, jak to vycházelo před 5 lety!

Vztahy mezi úrokovými sazbami

Vztahy mezi úrokovými sazbami

Dostáváme se do stavu, kdy si lidé plánované vlastní bydlení často nemohou dovolit a klesá tak poptávka po nemovitostech. Výrazně narostl počet nabízených nemovitostí, protože se neprodávají. Očekává se zastavení růstu cen a možná i pokles. Zároveň se očekává zvýšená poptávka po nájemním bydlení a tedy i růst cen nájmů. O rizicích pro ceny nemovitostí jsme mluvili ve videu.

3) Pojištění

Aktuální situace se promítá zejména do pojištění nemovitostí. Jak jsme již zmínili výše, ceny nemovitostí výrazně rostly, což způsobilo, že řada lidí má své nemovitosti podpojištěné. Obecně se doporučovalo aktualizovat pojistnou smlouvu po 3-5 letech a navýšit pojistné částky, aby nedocházelo k podpojištění.

Podpojištění ve chvíli, kdy vzrostly ceny o 100%

Podpojištění ve chvíli, kdy vzrostly ceny o 100%

Nyní s našimi platícími klienty aktualizuje někdy i dvouleté smlouvy, protože tolerance odchylky pojistné částky pojišťoven je většinou jen 10 % a tam už se po 2 letech trvání smlouvy často nevejdeme i pokud původní pojistná částka byla nastavena s rezervou o něco výše. O tomto tématu jsme mluvili také ve videu, kde jednotlivé principy vysvětlujeme.

Pokud chcete zkontrolovat aktuálnost nastavení Vaší pojistné smlouvy, ozvěte se nám. Náš pojišťovací specialista s Vámi probere, zda je smlouva nastavená správně. Pokud to bude potřeba smlouvu přepočítáme dle aktuální situace a vyřešíme za Vás veškerou potřebnou administrativu.

Chci zkontrolovat, jestli mám správně nastavenou svoji smlouvu

Kontaktní formulář
Kdy je vhodná doba začít investovat? Kdy je vhodná doba začít investovat? Válka na Ukrajině a její vliv na naše peníze Válka na Ukrajině a její vliv na naše peníze

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.